Zupa krem z selera

By | 06:53 Zostaw komentarz
Pyszniutka zupka mojej teściowej - oczywiście musiałam ją  ugotować !!! Jak ją spróbowałam to wiedziałam, że ja tez muszę ugotować. O dziwo zupka smakuje mojemu mężowi - bo on nie lubi selera.
Przepis oczywiście dostałam i też mam pełen garnek pyszniutkiej zupki. Ciekawa jestem skąd moja teściowa zawsze wysmaczy takie fajne przepisy.



 Składniki:
2 duże korzenie selera
3 duże korzenie pietruszki
1 ząbek czosnku
2 cebule
ekologiczny bulion warzywny
sól
pieprz
śmietana


Korzenie oczywiście obieramy i kroimy w dość małą kostkę, do tego dodajemy pokrojoną cebulę i czosnek - zalewamy bulionem aby tylko zakryć warzywa i gotujemy na średnim ogniu do miękkości.
Następnie przy użyciu blendera miksujemy - doprawiamy i dodajemy śmietankę.
Przed podaniem posypujemy świeżą natką pietruszki.
Można dodać grzanki, groszek ptysiowy lub co kto lubi. Ja nie dodaje nic, bo zupa jest bardzo syta.  



Właściwości selera były znane Egipcjanom już przed kilku tysiącami lat. Seler był wykorzystywany jako lek na reumatyzm, artretyzm, bóle neuralgiczne, wysokie ciśnienie, zaostrzenie apetytu i wzmocnienie układu nerwowego.Seler korzeniowy należy do najmniej kalorycznych warzyw, zawiera tylko 7 kcal. Ponadto, w swoim składzie ma  aż 86 cennych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Seler zawiera dwa razy więcej witaminy C niż cytrusy. Oprócz tego zawiera jeszcze: naturalną witaminę B kompleks, kwas foliowy, witaminę PP. W ciemnozielonej łodydze naciowej zawarte są:
  • beta-karoten, witamina E – zwana witaminą miłości. Seler posiada również: fosfor, wapń,
  • potas, cynk, magnez, żelazo.
W selerze znajdują się flawonoidy. Są to związki roślinne, które mają silne działanie przeciwzapalne, antyutleniające, rozkurczające i moczopędne. Również furanokumaryny wykazują działanie moczopędne i rozkurczające.
źródło: http://portal.abczdrowie.pl

http://us.123rf.com/400wm/400/400/photooasis/photooasis1112/photooasis111200095/11770145-swieza-pietruszka-korzen-o-gladkiej-pietruszka-na-bialym-tle.jpgKorzeń pietruszki zawiera spore ilości wapnia i fosforu oraz zasobny jest w witaminy B1, B2, B6 i kwas foliowy. Korzystnie wpływa na trawienie, dzięki pobudzaniu wydzielania soków trawiennych, reguluje nadmierną fermentację w żołądku i jelitach. Ze względu na dużą zawartość potasu zwiększa wydzielanie moczu i tym samym powoduje usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Już na przełomie XV-XVI wieku była wykorzystywana przez Paracelsusa, ojca medycyny nowożytnej, jako środek na kamice dróg moczowych oraz w wypadkach skąpomoczu. Jest doskonałym warzywem dla osób cierpiących na dolegliwości nerek, pęcherza moczowego, zapalenia prostaty i kamicy moczowej.

Warzywo to posiada niewielką kaloryczność, gdyż dorodny korzeń pietruszki o wadze ok. 130g, to zaledwie 50kcal. Zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, który poprawia perystaltykę jelit, przyspieszając pasaż jelitowy. Ponadto ma właściwości obniżające stężenie cukru we krwi i oczyszczające organizm ze szkodliwych toksyn.

W medycynie ludowej wykorzystywana była jako środek łagodzący bóle menstruacyjne oraz przy zahamowaniu laktacji u kobiet karmiących. Popularne było wykonywanie okładów oraz naparów z tego warzywa. Jak donoszą badania w korzeniu pietruszki występują substancje (głównie apeginina) przeciwdziałające tworzeniu się nowotworów oraz hamujące m.in. rozwój raka piersi u kobiet. Apeginina poprzez hamowanie rozwoju naczyń krwionośnych wokół guza, powoduje blokowanie docierania do niego substancji odżywczych i obumieranie nowotworu. 
źródło: http://www.sekretydiety.pl
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: